Autoga Springdale'ist paari miili kaugusele Zioni rahvuspargi keskusse ning sealt bussile. Seepärast bussile, et juba 20a tagasi oli Zionis paar miljonit külastajat aastas ning nad lihtsalt ei mahtunud oma suurte autodega enam ära.
Sihtkoht - Angel's Landing'u mäetipp. Grotto bussipeatus ja otse üle Virgin Creek’i matkarajale. Tipp ca 1'780m, tõusumeetreid ca 450, distants ca 4km üles ja samapalju alla tagasi. Tuleb tunnistada, et ümberringi oli palju kõrgemaid, kuid AL seisis täiesti üksi ja eraldatuna oru põhjas.
Kui keegi peaks imestama, miks ma olen taeva nii tumesiniseks värvinud, siis vastus on, et ei ole, telefonil pole ju polafiltritki. Taevas lihtsalt ongi seal selline.
Tõusule mõeldes reeglid iseendale:
- tunne oma võimeid
- jäta pool varuks
- kõige tähtsam - ära torma!
Tormamist oli näha - väge täis noored astusid pika sammuga minust mööda kui postist ning järgmise nurga taga nägin neid kaljuseinale toetudes õhku ahmimas. Ning see kordus varsti jälle :-) Suuri kõrgusi võetakse ikka väikeste sammudega (kui just ei oska lennata; ma ei oska).
Retk Angel’s Landing’ule ei olnud karm. Tasakesti minnes jõudsin kenasti radade lahknemispunkti Scout Lookout'is ning seal oli mõnus pikemalt puhata. Ja vöötoravaid pildistada. Nad on isegi veidi arusaamatult vilkad ja loomulikult elasid suuresti matkajate suupistete pudemetest.
Suurim ahhaa- ja ka kahjutunne oli sellest, kui väikese platoo servale pildistama minnes nägin tagasi vaadates kaljunukal istuvat kondorit. See oli äge, nii 50m kauguselt sain neli kaadrit. Aimasin, et ta tõuseb varsti lendu ja hakkasin sättima sarivõtet. Nii ma kondori lendutõusu maha magasingi.
Edasine rada oli veidi karmim, aga palju-palju lõbusam - mööda kaljuseina üles. Loomulikult mitte otsejoones, ikka siksakitades mööda sissetöötatud rada, mida suuremas osas palistas paraja jämedusega kett. Sellest oli tõesti palju abi - järsemates kohtades sai selle abil end üles tõmmata, kuid peamine funktsioon oli ikkagi pakkuda kinnihoidmise võimalust, sest üks või teine külg oli pea kogu aeg avatud kuristikku.
Tipus oli kaunis. Kohati isegi kümne meetri laiune ja piklik platoo, millel kasvasid mõned ilusate vormidega männid. Ja loomulikult sebis seal ringi päris palju Tiku-ja-Takusid (st vöötoravaid), nad ronisid jultunult matkajate kottidessegi ja üks pistis nina mulle pihku, lootes leida mõne tera.
Tipus oli inimesi muidugi palju. Kõigepealt torkas silma seltskond erakordselt lärmakaid sakslasi. Teiseks üks “modell”. Ta saabus vaikselt, hingeldamata, päevitunud, väga heas vormis (eriti võrreldes keskmise ameeriklasega), sõrmeküüned karmiinpunased, aga muidu pühapäevajalutaja moodi. Esimese asjana võttis ta kotist kerge nahktagi ja pani selga. No hästi! Seejärel võttis kotist suurema purgi Coca-colat ning sättis end istuma. Nojah ... Ja kui ma järgmine kord teda märkasin, siis oli tal ühes käes ikka purk Coca-colat ja teises sigarett! See oli täiesti erakordne! Kogu kahe nädala jooksul rahvusparkides kedagi teist sellist ma ei näinud.
Allatee oli iseäranis lõbus, lapsepõlvest saati kividel turnimise kogemus ja pikad jalad andsid mulle väga suure eelise. Lisaks oli lihtsalt kerge olla.
Läksime õhtul sillale päikseloojangut pildistama (tegelikult pärast seda lõbutsesime autode valgustriipude ja kuuvalgusest leotatud maastiku pildistamisega veel paar-kolm tundi). Paraku seekord ei tekkinudki pärast loojangut varasematel õhtutel nähtud värvide mängu, mis paneks kaljuseinad hõõguma.
Paiuted ja navahod on suurimad rahvad aladel, kuhu jäävad ka need rahvuspargid. Kas kõik ikka teavad, et navahosid kasutati II maailmasõjas Vaiksel ookeanil radistidena? Eks ikka sel põhjusel, et nad said omavahel emakeeles vabalt suhelda, kuid mitte keegi ei saanud neist aru :-)
Comments