top of page
Search
Writer's pictureKT

Pentax D-FA 150-450mm objektiiv ... ei, mitte safaril vaid minu fotokotis

... ja üldse mitte nii värskelt vaid juba pool aastat. Miks ma siis nii kaua olen viivitanud, et kuulutada oma kõige suuremast ja kallimast fototarbest? Üks põhjus on kindlasti see, et ma ei tahtnud korrata juba Keenia reisilt saadud muljeid ja pilte. Teine põhjus ... tegelesin novembrikuiselt Metsiku lääne reisilt kogutud muljete jagamise ja fotode töötlemisega (neid jutte on siin blogis lausa mitu ning veel tulemas, fotode jaoks tee või eraldi veebileht). Siis tuli juba koroona ja kevad, nii see aeg lendas.

Ausalt üles tunnistades pole mul praegugi veel selle objega tehtud kuigi palju pilte ning nende hulgas pole ühtegi linnu-looma portreed, milleks see obje ju on mõeldud. Jah, ma pole loomi-linde otsimas käinud ja sel talvel nad mu akna taha kondama ei tulnud. Aga ... ka sellise üsna pika telega saab teha niisama looduspilte ja isegi maastikufotot, kui soovid - kasvõi portreid. Kui vahemaad on ikka väga suured, aga näed kauguses ilusa valgusega motiivi, siis muud lahendust peale teleobjektiivi ju pole.


sunrise, Pentax 150-450mm
2020. aasta kõige esimene päikesetõus. Jah, see kõige esimene, 1. jaanuaril

See on näide, mitte küll väga äärmuslik, olukorrast, kus lainurgaga ei saa kätte soovitud kaadrit. Võtte parameetrid: fookuskaugus 150mm, ava F11, säriaeg 1/90s, ISO400.


Nüüd hoopis teistsugune motiiv - portree. Millise avaga võiks lainurga või normaaliga pildistades saada sellise häguse tausta? Pakun, et võib-olla F4.

Pentax 150-450mm
Portree pillirootutist, taustaks haava tüvi

Võtte parameetrid: fookuskaugus 150mm, ava F11, säriaeg 1/125s, ISO400.


Ja kui on kaamera ees juba 450mm, siis saab rahulikult teha ka tagasihoidlikuma kuupildi. Muuseas, pildistatud käest nagu eelmisedki fotod.

Crescent moon, Pentax 150-450mm
Kuusirp kevadtaevas

Võtte parameetrid: fookuskaugus 450mm, ava F5,6, säriaeg 1/180s, ISO1600. Crop'itud ca 2/3 võrra.

Lindude-loomade fotosid, mis on pildistatud sellesama Pentax D-FA 150-450mm F4,5-5,6 objektiiviga, näeb siit - kõik savanni- ja järvepildid.


Mõnes asjas ma ikka kordan ennast - (täisnimega) HD Pentax-D FA 150-450mm F4.5-5.6 ED DC AW on väga hea objektiiv. Pentaxi K-bajonetile tegelikult arvestatavaid alternatiive polegi. (Disclaimer: kui panna kokku fookuskauguste vahemik, pildikvaliteet, töökvaliteet ja hind.)

Natuke rahvusvahelisemas keeles ja rohkem testimise moodi ülevaadet sest objest saab lugeda muidugi pentaxforums.com lehelt.


Un-boxing

Nüüd selle osa juurde, mis pakub sellist rõõmu nagu lapsele kommipoes - uue objektiivi lahti pakkimine, uurimine, võrdlemine.


Seda tuleb teha aeglaselt. Kõigepealt karp.

Ricoh, Pentax 150-450mm
Karp on tavaline, nagu Ricoh' toodetel ikka

Tore on karbist leida kõigepealt lubadus: "Alati sinuga." :-)

Ricoh, Pentax 150-450mm
...

Karbist tuleb välja väga korralik kott. See on vahva - jalakestega :-) Sellel on loomulikult õlarihm (mida ma tõenäoliselt kunagi ei kasuta).

Ricoh, Pentax 150-450mm
...

Ja selle vutlari sees on muidugi tema ise - SEE OBJEKTIIV!

Varjukiga ja ilma. Kuna esiläätse läbimõõt on suur - filtrikeere 86mm - siis on varjuki läbimõõt veel suurem ning see muudab objektiivi väljanägemise töntsakaks. Allpool näed, et tegelikult see pole nii.

Ricoh, Pentax 150-450mm
...

Minu absoluutne lemmikpilt! Üks kolmest printsessist, kaunitarist või kuidas iganes neid netiavarustes kutsutakse - Pentax FA 77mm F1,8 Ltd - mahub vabalt varjukisse ja ruumi jääb ülegi. Lahe kontrast :-)

Ricoh, Pentax 150-450mm
...

Võrdluste juurde. Kahjuks pole siia juurde panna Pentaxi vana 560mm F5,6 ega uut 70-200 F2,8 objektiivi, kasutasin neid, mida kapis leidub. Ülalt alla:

  • Pentax D-FA 150-450mm F4,5-5,6

  • Pentax DA* 60-250 F4

  • Tamron EX DG 70-200 F2,8

Ricoh, Pentax 150-450mm
Välja- ja sissesuumituna. NB! Tamron on sisemise suumiga, st on 200mm peal sama pikk kui 70mm peal!

Sama koos varjukitega. Loogiline on, et mida pikem on objektiivi fookuskaugus, seda pikem on selle varjuk. Aga lisaks sellele, et Pentax 150-450 on kõige pikem, see on ka palju-palju jämedam ja raskem. 2x raskem.

Ricoh, Pentax 150-450mm
...

Lõpetuseks ettekujutus sellest, kuidas näeb HD Pentax-D FA 150-450mm F4.5-5.6 ED DC AW välja kaamera ees. Täiskaadriga K-1 on piisavalt suur, et ei paista naljakas. Ilmselt väiksemad poolkaadrid paistaksid selle objektiiviga kui nööbid palitu küljes.

Siit on hästi näha see nupuvalik, mis on objektiivile külge pandud ja mis peaksid oskaja kasutaja elu lihtsamaks ja töö kiiremaks muutma. Fookuskauguse piiraja nuppudest ei oska ma lugu pidada, pigem kipub ära ununema, et piiraja on sisse lülitatud ning siis ei saa aru, miks ei sa lähedale (või kaugele teravustada). Niikuinii see ei ole pimedaobjektiiv (st hämaras pilidstamiseks) ja heas valguses pole fookuskauguse piirajal tähtsust - autofookus on tõesti kiire. Siis on seal veel kolm fookusrežiimi nuppu.

Harjutades ja kiiresti paari põhistseeni vahel manööverdades on kindlasti kasu eelseadistatud fookuse nuppudest (preset), mida on kohe mitu. Põhjus, miks neid on mitu, on asjaolus, et tänu kraele ja jalale on statiivil seda objektiivi väga mõnus keerata portree- ja maastikuasendi vahel (selge klikiga iga 90kraadi järel). Ning siis ei pea eelseadistatud autofookuse nuppu taga otsima - üks neist nuppudest on ikka näpu all. Pikema töö puhul tasub see objektiiv kinnitada statiivile - koos kerega on kaal ikkagi 3kg.

Krae ja jala lahendus on pentakslikult intelligentne - kraed ei pea selleks ära kruvima, et objektiiv statiivilt kätte saada, vajutad kinnitusnupule ja lahti see ongi. Samas kirun pentakslikku ebaintelligentsust, et jätkuvalt ei suudeta jalale Arca-Swissi profiili sisse freesida, millega selle saaks otse statiivi pea külge kinnitada. Nüüd kasuta eraldi statiivi kiirkinnitustalda.


Mis siis veel? Ega muud polegi, kui objektiiv vutlarist välja ja kaamera ette ning õue. Ikka pildistama!






25 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page