top of page
Search
Writer's pictureKT

21millimeetrine unistus avaarvuga F2,4

Asjatu oleks küsida, mida ma sellega mõtlen, sest niikuinii tuleb jutt objektiivist. Aga mitte lihtsalt objektiivist vaid objektiivist, mis on nagu unistus - neljandast Pentaxi FA Limited seerias. Jah, Pentax tegi ikkagi lõpuks ära selle kauaräägitud 21mm-se ülilainurga täiskaadrile, aga mitte laiatarbekaubana vaid ühena FA Limited seeriast (mitte segi ajada poolkaadrile mõeldud DA Limited objedega - need ei ole need päris, need on lihtsalt väga head objed).

HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Karbist ja vutlarist välja ning kohe poseerima

Lakooniline ekskurss ajalukku FA Limited seeria objedest:

  • nende objede optilise disaini autor on Jun Hirakawa (peale Pentaxi müümist Hoyale 2010 lahkus firmast ja Tamron noppis ta üles, kuid elutöö oli selleks ajaks juba tehtud)

  • FA Limited seeria objede puhul pole taga aetud maksimaalselt lahtist ava, maksimaalset teravust, moonutuste puudumist, eesmärk on olnud saavutada iseloomulik ja nauditav joonis, et pakkuda pildistamisest emotsiooni

  • esimene on aastast 1997 - SMC Pentax-FA 43mm F1.9 Limited

  • teine on SMC Pentax-FA 77mm F1.8 Limited aastast 1999 (postitused sellest objest on siin ja siin)

  • kolmas on SMC Pentax-FA 31mm F1.8 AL Limited aastast 2001

  • kõik kolm on seni tootmises ja müügis, nii paar aastat tagasi uuendatud HD vääristusega kui ka originaal - SMC vääristusega - versioon (HD vääristusel on tõesti mõte, vähemalt 77mm SMC mudel kannatab päris tublisti kromaatilise aberratsiooni käes)


Nüüd on siis väljas neljas sama ideoloogia alusel disainitud obje - HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR. See näeb väla tõeliselt hea ning kätte võttes tekib tunne väga luksuslikust objektiivist. Just, selline tunne, et muu peale selle luksusliku olemuse polegi nii tähtis.

HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
@F11. Vastu valgust, nurgad hästi näha

Tegelikult see muidugi nii pole, et ainult kaunis väljanägemine ja tühi sisu.

Mida on näha kohe ja mis teeb rõõmu:

  • 21mm, jah, ülilainurk, seda mul oligi vaja

  • FA. Ja ongi täiskaadrile :-)

  • WR, st ilmastikukindel

  • HD, st kõik värvimoonutused on püütud kontrolli alla saada

  • filtrikeere, 67mm!

  • Limited.


Nüüd ikka kohustuslik karbi avamise rituaal ka, sest see on sündmus. Karlova kohviku "Anna Edasi" nurgalauas, mõnuledes, kohvitass kõrval. Aga väga pikalt ka ei taha, sest karp on ju ainult karp.

HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Ikka samasugune, nagu need on Pentaxil/Ricoh'l viimastel aastatel olnud. Aga karbi konstruktsiooni oli küll välja mõtelnud voltimismeister!
HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Ikka samasugune kustnahast ja kuldsete tähtedega vutlar, nagu need on Limited seerial.

Mõned poseeritud pildid ka, sest seda objet on võimalik (ja on põhjust) imetleda. Kui toimuksid objede missivõistlused, siis D-FA 21mm F2,4 oleks seal ikka väga kõrgel kohal :-)

HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Roheline "junn" on tagasi! Kaugele näha Limited seeria tunnus.
HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Näed, hüperfokaalkauguse skaala nagu vanasti!
HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Esilääts on kummis, kuid mitte nii palju, kui oleks arvanud. Ja filtrikeere on ka näha külge ehitatud päiksevarjuki sees.

Mõned pildilised võrdlused - kuidas näeb välja teiste Pentaxi eri põlvkondade objede vahel ning oma põhikohas - kaamera ees. Need kolm on kõik täiesti suurepärased objed, kaks Limited seeria objet niikuinii, kuid ka D-FA* 50mm F1,4 ehk Star-seeriast (see on kliiniliselt terava ja moonutustevaba joonisega, mu põhiline portreekas). Ja nii erineva suurusega :-)

HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Vasakul D-FA* 50mm F1,4, keskel D-FA 21mm F2,4 Ltd ja paremal FA 77mm F1,8 Ltd
HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Oma suuruse ja kaalu poolest sobib K-1 ette imehästi
HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Natuke lainurga moonutust ka sellesse portreese :-)

Mida on tunda kasutamisel ja mis teeb rõõmu

  • Pildiotsijasse vaadates oli väga harjumatu tunne: "No kui lähedale ma pean minema, enne kui puu täidab kogu kaadri?!" Nii see 21mm ülilainurk ongi!

  • HD, värvimoonutused ongi kenasti kontrolli all, lillasid rante ümber oksaraagude ikka andis otsida

  • F2,4. Foorumites paljud vinguvad, et polegi eriti lahtine ava ja seepärast seda obje küll ei osta (selle raha eest). Samas, mida on maastikupildistamisel nii väga teha lahtise avaga? Öötaeva pildistamisel küll, kuid selleks on ka F2,4 piisavalt hea, seda enam, et see obje on F2,4 juures juba täiesti terav!

  • Teravus. Pole küll veel ühtegi MTF-graafikut näinud, aga neid objesid pole mu kätte sattunud palju, mis ei vaja täiendavat teravustamist. Kõik siinses postituses selle objega tehtud fotod on järeltöötluses teravustamata

  • Käest saab pildistada ka üsna pika säriajaga, 1/10s ei ole suur probleem (aga mõistlik oleks ikka statiiviga :-)

  • Väga väike lähim teravustamiskaugus - 18cm. NB! sensorist, mitte esiläätsest!

  • Alates avaarvust F11 annab vastu päikest pildistades päris kena tähesära (starburst)

  • Filtrikeere, 67mm, st saab täiesti tavalise ringpolarisatsioonifiltri ette keerata

  • Limited. Krt, päriselt on ka! Optika (bokeh, teravus, CA), kogu ehitus, teravustamisrõnga käik ja otse loomulikult esikork! 70ndate objedel olen kohanud selliseid korke, mis küll päris sama kvaliteeti välja ei andnud. Ja seda objekorki ainult pane peale ja võta jälle ära, täiesti omaette funktsioon sel objektiivil :-)

  • Veel üks mõte - isegi kui kogu jutt FA Limited seeria objede unikaalsest joonisest ja nende standardvarustuses olevast haldjatolmust (pixie dust) on legend või hype, sellegipoolest on see lahe - pildistamine peab pakkuma lugu ja emotsiooni!

HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Piibemarjad @F4. Tahtsin demonstreerida täisava bokeh'd, kuid F2,4 teravussügavusest lihtsalt ei piisanud kõigi kolme marja jaoks.

Mida on kasutamisel tunda ja rõõmu ei tee

  • Filtrikeere. Jah, enne märkisin, et selle olemasolu on suur pluss, aga sinna sobib ainult tavaline ümarfilter ja pole mingit võimalust adapterrõngaste ja filtriraamide kasutamiseks. Nii ma ei saagi kasutada oma suurepäraseid Breakthrough Photography filtreid, ka Lee ega Cokini omasid mitte. (Peab vist hakkama ammutama inspiratsiooni Jaan Zorrolt, Eesti esimeselt kosmonaudilt ja suurelt leiutajalt...)

  • Avarõngast pole. Tegelikult on see rohkem eputamise asi - vanadel FA Limited objedel on avarõngas otse loomulikult olemas, ka sel objel võinuks olla. See on lihtsalt nii stiilne!

  • Pentaxi kaamerateni pole veel jõudnud püsivara uuendus, mis sisaldaks selle obje profiili. Samuti ei ole selle obje profiili ka Lightroomis. Iseenesest see pole suur probleem, sest geomeetrilised moonutused ei paista olevat suured, samuti vinjett. Targad mehed räägivad, et korrigeerivad profiilid on laiatarbeobjede jaoks, Limited seeria objed ongi nii disainitud, et seal on teatud moonutus sees ning see on osa sellest unikaalsest joonisest, mida profiili rakendamine rikub :-)


Nüüd üks fotoseeria ühest ja samast motiivist erineva avaga. Kogu kaadri ulatuses läbivat teravust ei saavutanud ka F22 puhul seetõttu, et teravustasin ca 7cm kaugusele esiläätsest. DoF kalkulaatori järgi on F11 puhul hüperfokaalkaugus 1,4m ja terava ala lähem serv 70cm kaugusel (kindla peale terava kaadri saamiseks võiks selle kahega korrutada). Pilte suurelt vaadates oli ka F16 väga hea, F19 samuti, alles F22 oli selline käib-kah-terav. Nii et päris paljude motiivide pildistamisel saab fookuskuhja pealt aega ja vaeva kokku hoida :-)

HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Vasakult ülevalt alla paremale välja: F8 - F11 - F13 - F16 - F19 - F22

Lõpusõnad. Esimene tutvus uue objega on tehtud ja rahulolu on päris suur (rahakoti peale ei mõtle). See kindlasti ei saa olema mu iga-päev-kaamera-ees-objektiiv, lihtsalt 21mm on selleks liiga spetsiifiline. Kuid kindel on ka see, et võtan selle alati kaasa, kui lähen loodusesse natuke avarama vaatega kaadreid jahtima.


Siia veel üks foto, kus on nii teravust, bokeh'd kui ka tähesära.

HD Pentax-D FA 21mm F2.4 ED Limited DC WR
Säriparameetrid: F16, 1/45s, ISO400. Autofookus, käest












58 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page